25.2.13

חג גדול לילדים


פורים 2013 כמעט וניגמר ואני נותרתי עם שאלה אחת שהתשובות עליה חלוקות. כמידי שנה, פורים גורר אחריו שלל תחפושות מקוריות יותר או פחות והגדולים מתחפשים בדיוק כמו הקטנים. עם זאת, מידי שנה נשמעים טיעונים רבים בכל הנוגע ללבושן של הנשים ובמקרים רבים של נערות וילדות בחג השמח הזה. אחרי בחינה מקרוב של שלל תחפושות נשים נדמה, כי אותן נשים התעוררו מידי בוקר, לבשו ג'ינס וטי שרט, נעלו נעלי עקב או מגפיים ויצאו לעבודה או ללימודים. האיפור – אם היה כזה, היה מינימליסטי והתלבושת טרנדית ומעוררת פיהוק במידה זהה. מתברר, כי כולן חיכו לאחר כבוד לחג הפורים המיוחל על מנת שסוף סוף תוכלנה להתלבש כמו שהן באמת רוצות, מבלי לזכות לביקורת חריפה מצד הבריות, כי הרי מדובר בחג בו מתחפשים והגבולות, מטשטשים.

ומה אותן עלמות חן באמת רוצות ללבוש? תחתונים חושפי פלחי ישבן מעל גרביוני רשת וחזייה נוצצת שלא משאירה הרבה מקום לדימיון; את הלוק אפשר "לסגור" עם מגפי עור בעלי עקב. הן רוצות להתאפר בכל צבעי הקשת ולפזר נצנצים לכל עבר ברוח החג. כדי להימנע משתיקות מביכות בנוגע ל"תחפושת", הן יוסיפו קשת עם אוזניים של חתול או נמר או עכבר או שאולי אפילו כובע ששייך לאחד המקצועות הנמנים עם כוחות הביטחון של מדינת ישראל.

השאלה שמטרידה אותי בכל פורים, היא האם אותן אלה שעוטות על עצמן מלבושים שיכולים בקלות להשתייך למדים של המקצוע העתיק ביותר בעולם, היו שמחות להתלבש כך גם ביומיום? והאם, מה שמונע מהן לעשות זאת הם תכתיבי החברה הסמי-שמרנית בה אנו חיים?

אם היו אומרים לאותה הגברת שהיא יכולה להגיע לעבודה או ללימודים או לכל מקום אחר, עם פלחי ישבן חצי חשופים ולא לקבל על כך ביקורת או "לקבל שם של", האם היא הייתה נענית בשמחה ולא חושבת פעמיים? ואם כן, האם בפורים כיפה אדומה הייתה מוותרת על גרביוני רשת ועקבים של עשרה סנטימטרים ובוחרת שלא לחשוף שדיים, כי בכל זאת, לא כל יום פורים...?

המשך חג שמח2 comments :

 1. כל מה שמוביל אתנו בחיים זה חיפוש אהבה או במובן הפשוט ביותר, הרצון להיות נחשקים. בחברה שלנו סקסי ונחשק הם מושגים מאוד קרובים ולכן בפורים אנשים משתחררים מהמוסכמות החברתיות והולכים כל הדרך על הסקסי בציפיה להיות נחשקים. אני חושבת שזה בסדר ואנושי בסך הכל וזה לא תמיד זה יפה זה כי זה עניין של טעם ומינון.
  אני לבשתי אוברול סגול לא צמוד אבל עדיין כולם חשבו שזה סקסי. לכי תביני.

  השבמחק
  תשובות
  1. אמרת את זה בעצמך - זה לא חייב להיות צמוד או חשוף כדי להיות סקסי.

   מחק